Rozważając weganizm lub wegetarianizm, zastanawiamy się nad skutecznym zastąpieniem mięsa w diecie. Rozsądna dieta roślinna nie oznacza tylko odstawienia produktów odzwierzęcych. Zamianę mięsa na potrawy z roślin strączkowych powinno się przeprowadzać stopniowo. Tak jak w każdym sposobie żywienia, na diecie bezmięsnej istotne jest zapewnienie sobie odpowiednich ilości białka, a także żelaza i wapnia.
Jak najłatwiej dostarczyć wapń i białko rezygnując z mięsa?
Jeśli rozważasz wegetarianizm, tym bardziej nie musisz się martwić o białko czy wapń – spokojnie dostarczysz te składniki z nabiałem. Weganie natomiast pozyskują białko z roślin strączkowych. Źródła wapnia to natomiast biała fasola, tofu, a także nasiona sezamu.
Wapń zawierają także tzw. mleka roślinne. Są one najbardziej znanym zamiennikiem mleka krowiego. Najczęściej są to napoje sojowe, kokosowe czy owsiane. Należy wtedy szukać w składzie swojego napoju roślinnego dodatku fosforanu wapnia. Pełnowartościowy napój roślinny będzie zawierał także witaminę D. Unikajmy produktów, które mają zbyt dużo dodatku cukru, czyli ponad 3%. Mleko ryżowe i owsiane jest naturalnie najbardziej słodkie, a co za tym idzie – smakiem najbardziej zbliżone do mleka krowiego.
Wybór mleka roślinnego to często kwestia indywidualna. Nie zawsze krótszy skład będzie lepszy. Dotyczy to przede wszystkim dodatku wapnia, na którego niedobór możemy być narażeni po odstawieniu nabiału.
Tofu – wegańskie źródło białka i wapnia
Znany w diecie wegańskiej zamiennik mięsa to tofu, które produkuje się z soi. Tofu to prosty sposób na dodatek do obiadów, sałatek czy past. Smak mięsa najbardziej oddaje tofu wędzone lub marynowane. Taki marynowany zamiennik mięsa można przyrządzić, przygotowując marynatę z sosu sojowego i przypraw.
Tofu to zatem soja pod najpowszechniejszą postacią wśród osób na diecie roślinnej. Powinny na nią jednak uważać osoby, które mają problemy z tarczycą. Najlepiej będzie w takiej sytuacji skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.
Najważniejszą zasadą, jaką należy się kierować, rezygnując z mięsa, jest stworzenie zbilansowanej diety i zapewnienie sobie składników, których niedobór może wynikać z odstawienia mięsa.
Ograniczenia mięsa. Co wy macie do tego mięsa. Gdy nie mięso jedzone przez waszych przodków to byście nie istnieli